Biegunka rotawirusowa u dzieci

Biegunka rotawirusowa u dzieci

Rotawirus – ile trwa infekcja? Jak rozpoznać objawy zakażenia i jak wygląda jego leczenie? Przeczytaj poniższy tekst, w którym znajdziesz odpowiedzi na te ważne pytania.

Jak dochodzi do zakażenia rotawirusami?

Wirusy rozprzestrzeniają się bardzo łatwo. Do infekcji może dojść poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą, a także z jej wydalinami (kał, mocz) oraz śliną. Inną drogą zakażenia jest używanie tych samych przedmiotów lub kontakt z zanieczyszczoną rotawirusami powierzchnią. Dosyć powszechnym sposobem zakażenia jest droga pokarmowa, czynnikiem ryzyka jest więc dzielenie posiłków lub napojów. Rotawirusy cechują się wysoką przeżywalnością – przykładowo, na rękach mogą przetrwać do 4 godzin, jeszcze dłużej utrzymują się na przedmiotach i powierzchniach. Ze względu na tak łatwe rozprzestrzenianie się, rotawirusy są najczęstszą przyczyną biegunek u niemowląt i większych dzieci na całym świecie. Wysoki poziom opieki medycznej w Europie pomaga jednak wielu dzieciom, nawet w ciężkim stanie, pokonać zakażenie. Dostępna szczepionka jest natomiast skutecznym sposobem zapobiegania infekcji.(1,2,3)

 

Ostra biegunka rotawirusowa – objawy

Zakażenie rotawirusami objawia się wodnistą biegunką, wymiotami i gorączką, zazwyczaj u dzieci występują przynajmniej dwa z tych objawów. W wielu przypadkach towarzyszą im bóle brzucha. Dolegliwości rozpoczynają się przeważnie około 2 dni po kontakcie z wirusem.(2,3)

 

Ile może trwać biegunka rotawirusowa?

Wielu rodziców, zatroskanych o stan swojego dziecka, zadaje sobie pytanie: ile trwa biegunka rotawirusowa? Przebieg zakażenia nie wygląda tak samo u każdego dziecka. Niektórym maluchom objawy mogą doskwierać przez 3 dni, u innych dzieci utrzymują się przez tydzień.(2)

 

Wirus rota – leczenie

Wiesz już, ile trwa biegunka u dzieci spowodowana rotawirusami. Zapewne zastanawiasz się także, jak możesz pomóc maluchowi w szybkim powrocie do zdrowia. Niestety nie istnieje specjalny środek, który leczy ten rodzaj infekcji. Zwykle po kilku dniach zakażenie mija, a najważniejszym celem terapii jest zapobieganie odwodnieniu, które stanowi główne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. W niektórych przypadkach z powodu odwodnienia konieczna jest hospitalizacja. Dziecko powinno więc pić dużo wody, zalecane są także specjalistyczne doustne płyny nawadniające. Płyny warto podawać dziecku w małych ilościach, za to często – takie rozwiązanie jest lepsze niż jednorazowe napojenie malucha dużą dawką.

Jeżeli karmisz dziecko piersią, maluch powinien ssać pierś jak dotychczas (nie zaprzestawaj karmienia!). Gdy natomiast podajesz dziecku mleko modyfikowane, nie rozcieńczaj go, jednak nawadniaj niemowlę specjalistycznym płynem w rekomendowanych dla jego wieku dozach. Dieta przy rotawirusie powinna eliminować produkty, które mogą zaostrzać problemy. Najczęściej wymieniane są: nabiał, soki owocowe i komercyjne napoje, które zawierają dużo cukru lub słodziki.(2)   Biegunka rotawirusowa – kiedy potrzebny jest lekarz? Jeśli ostra biegunka u dziecka utrzymuje się powyżej 24 godzin, dziecko często wymiotuje, w stolcu jest krew lub ropa, a temperatura ciała wynosi 38 stopni lub więcej w przypadku niemowląt do 3. miesiąca życia lub powyżej 39 st. C u starszych dzieci, koniecznie dzwoń po pomoc medyczną. Niepokojącymi objawami jest silne osłabienie dziecka i sygnały świadczące o odwodnieniu: suche usta, płacz pozbawiony łez, skąpe oddawanie moczu, nadmierna senność.(2,4)  

 

Infekcja rotawirusowa nie musi kończyć się powikłaniami, jednak konieczna jest baczna obserwacja jej przebiegu i reagowanie na objawy odwodnienia. Aby przygotować się na atak wirusa, warto mieć w domowej apteczce doustne preparaty uzupełniające niedobory elektrolitów dla dzieci oraz bezpieczny środek przeciwbiegunkowy, taki jak Tasectan, który można podawać nawet dzieciom poniżej 3. roku życia. Dzięki temu zakażenie może mieć łagodniejszy przebieg, a ryzyko odwodnienia będzie dużo niższe.

 

 

  1. Drogi zakażenia rotawirusem. http://www.powstrzymajrotawirusy.pl/jak-moge-sie-zarazic.html Data dostępu: 23.07.2018
  2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rotavirus/symptoms-causes/syc-20351300 Data dostępu: 23.07.2018
  3. Kuchar E.Objawy zakażeń rotawirusami u dzieci. https://pediatria.mp.pl/lista/74665,objawy-zakazen-rotawirusami-u-dzieci Data dostępu: 23.07.2018
  4. Szajewska H. Biegunka ostra. https://pediatria.mp.pl/choroby/ukladpokarmowy/61309,biegunka-ostra Data dostępu: 23.07.2018