Tłuszczowe stolce to niepokojący objaw, jeśli się powtarzają, wymaga to konsultacji z lekarzem. Ten objaw zazwyczaj świadczy o upośledzonym trawieniu tłuszczów, co może sygnalizować chorobę. Jak wygląda biegunka tłuszczowa i jakie są jej przyczyny? Przeczytasz o tym więcej w poniższym tekście.
Biegunka tłuszczowa – wygląd
Tłuszczowy stolec jest obfity i ma połyskującą, tłustą powierzchnię. Dosyć charakterystyczny jest także nieprzyjemny, gnilny zapach. Jeżeli biegunce towarzyszy upośledzenie odpływu żółci, wówczas stolce są odbarwione.(1,2)
Gdy dziecko oddało tego rodzaju stolec jednorazowo, a następnie wszystko wróciło do normy, prawdopodobnie nie ma powodów do niepokoju. Inaczej jest, gdy sytuacja się powtarza lub dziecko ma tłuszczową biegunkę. W dłużej perspektywie objawem towarzyszącym może być spadek masy ciała, wynikający z zaburzenia przyswajania tłuszczów.(2)
Biegunka tłuszczowa – przyczyny
Powody oddawania tłustych stolców są zróżnicowane. Winne może okazać się schorzenie trzustki, wątroby, jelit lub dróg żółciowych, nadwrażliwość na niektóre składniki żywności (np. białka mleka), u niemowląt w grę może wchodzić niedobór enzymu enterokinazy.(1) Do schorzeń, które mogą objawiać się oddawaniem tłuszczowych stolców przez dzieci należą także:
Celiakia (choroba trzewna)
Celiakia jest chorobą charakteryzującą się nietolerancją glutenu. To jedna z najczęściej wymienianych przyczyn stolców tłuszczowych u dzieci. U najmłodszych choroba trzewna zazwyczaj daje objawy ze strony układu pokarmowego. Chroniczna biegunka i cuchnące, tłuszczowe stolce (często o jasnym odcieniu) to nie jedyny sygnał, który może świadczyć o celiakii. Innymi możliwymi objawami są: wymioty, zaparcia, utrata masy ciała, zmęczenie, częste poirytowanie i problemy z zachowaniem, zaburzenia wzrostu.(3)
Giardioza (lamblioza)
Giardioza to choroba wynikająca z zarażenia pasożytem Giardia lamblia. Przebieg w wielu przypadkach jest bezobjawowy, jednak chorobie mogą towarzyszyć: biegunka, cuchnące, tłuszczowe stolce, wzdęcia i skurcze brzucha, nudności, złe samopoczucie, spadek masy ciała. W rzadkich przypadkach pojawiają się wymioty i gorączka.(4)
Mukowiscydoza (zwłóknienie torbielowate)
To uwarunkowana genetycznie choroba, dotycząca głównie układu oddechowego oraz pokarmowego. W jej przebiegu komórki wydzielnicze produkują gęsty i lepki śluz, który zazwyczaj gromadzi się w oskrzelach, płucach, układzie pokarmowym oraz rozrodczym. To zaś grozi poważnymi powikłaniami. Jak rozpoznać objawy? W przebiegu choroby dziecko oddaje tłuszczowe stolce – ich wygląd cechuje się jasną barwą, obecnością niestrawionych resztek pokarmowych, a także intensywnym odorem. Dziecko rośnie powoli i rozwija się gorzej od rówieśników. Ponadto maluch ma stale mokry kaszel i często zapada na choroby dróg oddechowych.(5)
Biegunka tłuszczowa – co robić? Wiesz już, jaki wygląd mają biegunki tłuszczowe, z czego mogą wynikać oraz jakie są inne objawy pojawiające się w przebiegu poszczególnych schorzeń. Warto pamiętać, że przewlekłe oddawanie tłuszczowych stolców może powodować zaburzenia wchłaniania, które mogą prowadzić do niedoboru ważnych składników odżywczych, np. rozpuszczalnych w tłuszczach witamin (A, D, E, K) i zaburzeń wzrostu. Dlatego należy udać się z dzieckiem do lekarza, gdyż tylko znalezienie przyczyny problemów pomoże w dobraniu właściwej terapii. Wiele problemów ze strony układu pokarmowego można skutecznie łagodzić przy pomocy diety, czasami zaś konieczne jest stosowanie leków. Wszystko uzależnione jest od danego przypadku. Doraźnie w łagodzeniu biegunek mogą pomóc dostępne w aptekach środki, przeznaczone dla dzieci, takie jak Tasectan. Bez względu na przyczynę biegunki dziecko zawsze trzeba odpowiednio nawadniać, gdyż nadmierna utrata płynów jest najpoważniejszym zagrożeniem związanym z biegunką.
Biegunka jest najczęściej wynikiem zakażenia przewodu pokarmowego, ale przyczyny mogą być też inne.
dowiedz się więcejPodstawowe objawy biegunki są podobne, choć zależnie od przyczyny może ona mieć różny przebieg.
dowiedz się więcejPodstawą leczenia biegunki niezależnie od jej przyczyny jest przeciwdziałanie odwodnieniu organizmu.
dowiedz się więcej