Biegunka tłuszczowa u dzieci

Biegunka tłuszczowa u dzieci

Tłuszczowe stolce to niepokojący objaw, jeśli się powtarzają, wymaga to konsultacji z lekarzem. Ten objaw zazwyczaj świadczy o upośledzonym trawieniu tłuszczów, co może sygnalizować chorobę. Jak wygląda biegunka tłuszczowa i jakie są jej przyczyny? Przeczytasz o tym więcej w poniższym tekście.

Biegunka tłuszczowa – wygląd

Tłuszczowy stolec jest obfity i ma połyskującą, tłustą powierzchnię. Dosyć charakterystyczny jest także nieprzyjemny, gnilny zapach. Jeżeli biegunce towarzyszy upośledzenie odpływu żółci, wówczas stolce są odbarwione.(1,2)

Gdy dziecko oddało tego rodzaju stolec jednorazowo, a następnie wszystko wróciło do normy, prawdopodobnie nie ma powodów do niepokoju. Inaczej jest, gdy sytuacja się powtarza lub dziecko ma tłuszczową biegunkę. W dłużej perspektywie objawem towarzyszącym może być spadek masy ciała, wynikający z zaburzenia przyswajania tłuszczów.(2)

Biegunka tłuszczowa – przyczyny

Powody oddawania tłustych stolców są zróżnicowane. Winne może okazać się schorzenie trzustki, wątroby, jelit lub dróg żółciowych, nadwrażliwość na niektóre składniki żywności (np. białka mleka), u niemowląt w grę może wchodzić niedobór enzymu enterokinazy.(1) Do schorzeń, które mogą objawiać się oddawaniem tłuszczowych stolców przez dzieci należą także:

Celiakia (choroba trzewna)

Celiakia jest chorobą charakteryzującą się nietolerancją glutenu. To jedna z najczęściej wymienianych przyczyn stolców tłuszczowych u dzieci. U najmłodszych choroba trzewna zazwyczaj daje objawy ze strony układu pokarmowego. Chroniczna biegunka i cuchnące, tłuszczowe stolce (często o jasnym odcieniu) to nie jedyny sygnał, który może świadczyć o celiakii. Innymi możliwymi objawami są: wymioty, zaparcia, utrata masy ciała, zmęczenie, częste poirytowanie i problemy z zachowaniem, zaburzenia wzrostu.(3)

Giardioza (lamblioza)

Giardioza to choroba wynikająca z zarażenia pasożytem Giardia lamblia. Przebieg w wielu przypadkach jest bezobjawowy, jednak chorobie mogą towarzyszyć: biegunka, cuchnące, tłuszczowe stolce, wzdęcia i skurcze brzucha, nudności, złe samopoczucie, spadek masy ciała. W rzadkich przypadkach pojawiają się wymioty i gorączka.(4)

Mukowiscydoza (zwłóknienie torbielowate)

To uwarunkowana genetycznie choroba, dotycząca głównie układu oddechowego oraz pokarmowego. W jej przebiegu komórki wydzielnicze produkują gęsty i lepki śluz, który zazwyczaj gromadzi się w oskrzelach, płucach, układzie pokarmowym oraz rozrodczym. To zaś grozi poważnymi powikłaniami. Jak rozpoznać objawy? W przebiegu choroby dziecko oddaje tłuszczowe stolce – ich wygląd cechuje się jasną barwą, obecnością niestrawionych resztek pokarmowych, a także intensywnym odorem. Dziecko rośnie powoli i rozwija się gorzej od rówieśników. Ponadto maluch ma stale mokry kaszel i często zapada na choroby dróg oddechowych.(5)

Biegunka tłuszczowa – co robić? Wiesz już, jaki wygląd mają biegunki tłuszczowe, z czego mogą wynikać oraz jakie są inne objawy pojawiające się w przebiegu poszczególnych schorzeń. Warto pamiętać, że przewlekłe oddawanie tłuszczowych stolców może powodować zaburzenia wchłaniania, które mogą prowadzić do niedoboru ważnych składników odżywczych, np. rozpuszczalnych w tłuszczach witamin (A, D, E, K) i zaburzeń wzrostu. Dlatego należy udać się z dzieckiem do lekarza, gdyż tylko znalezienie przyczyny problemów pomoże w dobraniu właściwej terapii. Wiele problemów ze strony układu pokarmowego można skutecznie łagodzić przy pomocy diety, czasami zaś konieczne jest stosowanie leków. Wszystko uzależnione jest od danego przypadku. Doraźnie w łagodzeniu biegunek mogą pomóc dostępne w aptekach środki, przeznaczone dla dzieci, takie jak Tasectan. Bez względu na przyczynę biegunki dziecko zawsze trzeba odpowiednio nawadniać, gdyż nadmierna utrata płynów jest najpoważniejszym zagrożeniem związanym z biegunką.  

 

  1. Guandalini S. Pediatric Malabsorption Syndromes Clinical Presentation. https://emedicine.medscape.com/article/931041-clinical data dostępu; 24.07.2018
  2. Luo E.K. Steatorrhea (Fatty Stool). https://www.healthline.com/health/steatorrhea Data dostępu: 24.07.2018
  3. Celiac disease symptoms.https://celiac.org/celiac-disease/understanding-celiac-disease-2/celiacdiseasesymptoms/ Data dostępu: 24.07.2018
  4. Kuchar E. Zarażenia lamblią – objawy i powikłania.https://pediatria.mp.pl/lista/77251,zarazenia-lamblia-objawy-i-powiklania Data dostępu: 24.07.2018
  5. Marczak H.Mukowiscydoza (zwłóknienie torbielowate).https://pediatria.mp.pl/choroby/genetyka/151740,mukowiscydoza-zwloknienie-torbielowate Data dostępu: 24.07.2018