Biegunka u dzieci

Biegunka u dzieci

Jeśli Twoje dziecko wypróżnia się dużo częściej niż zazwyczaj, a jego stolce są płynne, półpłynne lub wodniste, można podejrzewać biegunkę. W biegunce ważne jest odpowiednie nawadnianie(1) i  baczna obserwacja dziecka, w przypadku nasilenia objawów biegunki lub pojawienia się objawów odwodnienia konieczny jest kontakt z lekarzem.

Biegunka u dzieci – jakie są jej przyczyny?

Biegunka u dziecka jest najczęściej objawem infekcji wirusowej, a szczególnym zagrożeniem dla najmłodszych są rotawirusy, które powodują intensywne objawy, głównie wodnistą biegunkę i/lub wymioty oraz gorączkę. Szczyt zachorowań przypada na zimę i wczesną wiosnę. Ciężki przebieg infekcji zazwyczaj prowadzi do szybkiego odwodnienia, a im młodsze jest dziecko, tym większe jest zagrożenie związane z utratą płynów. Niektóre przypadki wymagają hospitalizacji.(2,3)

Czasami za rozwolnienie u dziecka odpowiedzialne są enterowirusy, a ryzyko zakażenia zwiększa się latem. Dużo rzadziej biegunkę powodują infekcje bakteryjne lub choroby pasożytnicze.(3)

Problemy jelitowe spowodowane zakażeniem mają charakter ostry i mijają po zwalczeniu infekcji. Czasami jednak biegunki u dzieci są przewlekłe, a ich przyczyna jest trudna do uchwycenia. Wówczas winne mogą być alergie, nietolerancje pokarmowe lub schorzenia układu trawiennego, jak celiakia czy nieswoiste zapalenie jelita.(3)

 

Co podać dziecku na biegunkę, żeby szybciej wróciło do pełni sił?

Każdy troskliwy rodzic pragnie przynieść ulgę dziecku ciepiącemu z powodu rozwolnienia.

Należy pamiętać, że domowe sposoby na biegunkę muszą być stosowane z zachowaniem ostrożności. Najlepiej zastosować Tasectan, produkt sprawdzony i dostępny w aptece w postaci saszetek zawierających proszek oraz kapsułek. W przypadku nasilenia objawów biegunki lub pojawienia się objawów odwodnienia konieczny jest kontakt z lekarzem.

W domowej apteczce warto mieć także doustny płyn nawadniający o specjalnym składzie. Niektóre płyny mają formułę wzbogaconą o probiotyki, pomocne w odbudowaniu naturalnej mikroflory jelitowej. Ponadto dzieci należy odpowiednio nawadniać wodą, musem lub kompotem jabłkowym oraz lekko posolonymi zupami.(1)

Sposób na biegunkę – racjonalna dieta Jeśli biegunka dotyczy dziecka karmionego piersią lub mlekiem modyfikowanym, nie należy zaprzestawać karmienia, gdyż maluch powinien być dobrze odżywiony. Starsze dziecko również potrzebuje energii do walki z zakażeniem. Jadłospis na czas biegunki powinien opierać się na częstszych, za to mniejszych posiłkach. Dobrze, jeśli dania dla malucha są proste i „czyste”, bez ciężkich sosów czy pokarmów wzdymających. Gotowane, chude mięso, gotowane jajka, makarony, ziemniaki, pieczywo z białej mąki będą odpowiednią podstawą jadłospisu. Jak zatrzymać biegunkę przy pomocy diety? Możesz podawać dziecku produkty zawierające pektyny, które wiążą w jelitach wodę, absorbują toksyny i działają ochronnie na śluzówkę jelita. Bardzo popularnym, domowym remedium na rozwolnienie jest marchwianka, czyli zupa z marchwi przyprawiona solą, która dostarczy dziecku mnóstwo pektyn. Możesz się ponadto spotkać z zaleceniem stosowania tzw. diety BRAT, która opiera się ba bananach, ryżu, musie jabłkowym i tostach (bez pełnych ziaren).(1,4,5,6) Jeśli masz wątpliwości, co na biegunkę u dziecka będzie najbardziej skuteczne, skonsultuj się z pediatrą.

 

Rozwolnienie u dziecka – kiedy potrzebna jest szybka pomoc medyczna? Nawet najlepsze sposoby na rozwolnienie nie pomogą, jeśli dziecko ma poważną infekcję lub biegunka jest u niego przewlekła z powodu choroby, alergii albo nietolerancji pokarmowej. Gdy problemy nie mijają po kilku dniach i nie wiesz, jaka jest ich przyczyna, koniecznie zgłoś się z dzieckiem na badania. W przypadku biegunki ostrej szybka pomoc medyczna jest potrzebna, gdy objawy są bardzo nasilone, dziecko ma wysoką gorączkę (powyżej 38 st. C u niemowląt poniżej 3. miesiąca życia i 39 st. C u starszych dzieci), wymiotuje, nie chce lub nie jest w stanie przyjmować płynów, ma silne bóle brzucha, a w jego stolcu jest krew lub śluz. Dziecko potrzebuje także pomocy w przypadku objawów odwodnienia, takich jak: suche usta, zapadnięte oczy, wzmożone pragnienie, płacz bez łez, skąpe oddawanie moczu, osłabienie. To sygnały, których zdecydowanie nie można ignorować! (1,3)  

 

  1. Szajewska H. Biegunka ostra. https://pediatria.mp.pl/choroby/ukladpokarmowy/61309,biegunka-ostra Data dostępu: 20.07.2018
  2. Mrukowicz J. Szczepienie przeciwko rotawirusom. https://pediatria.mp.pl/szczepieniaochronne/61310,szczepienie-przeciwko-rotawirusom Data dostępu: 20.07.2018
  3. https://kidshealth.org/en/parents/diarrhea.html Data dostępu: 20.08.2018
  4. When your child has diarrhea. https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000693.htm Data dostępu: 20.07.2018
  5. Dieta w biegunce ostrej. http://www.szpitaljp2.krakow.pl/fileadmin/user_upload/Żywienie%20dzieci%20-Dieta%20w%20biegunce%20ostrej.pdf Data dostępu: 20.07.2018
  6. Butler N. BRAT Diet: What Is It and Does It Work? https://www.healthline.com/health/brat-diet Data dostępu: 20.07.2018