Biegunka ze stresu i bóle brzucha u przedszkolaka

Biegunka ze stresu i bóle brzucha u przedszkolaka

Biegunka na tle nerwowym to bardzo typowy objaw intensywnego stresu. Może dotknąć nawet małe dziecko, w wieku przedszkolnym, które także ma swoje problemy, jak konieczność adaptacji w przedszkolu, konflikty z rówieśnikami albo tęsknota za mamą i tatą. Bóle brzucha i problemy jelitowe same w sobie są źródłem stresu, który może jeszcze bardziej nasilać dolegliwości. Jak pomóc dziecku, kiedy stres powoduje u niego biegunkę i złe samopoczucie?

Ból brzucha z nerwów i inne objawy stresu u przedszkolaka

Napięcie nerwowe spowodowane stresującą sytuacją może  wywoływać biegunkę „stresową”, również u dzieci. Rodzicom często jednak trudno jest stwierdzić, czy za problemami stoi infekcja, choroba układu pokarmowego, a może błędy żywieniowe. Dlatego warto zwrócić uwagę na inne symptomy stresu przejawiane przez malca. Niepokojącymi sygnałami są:

 • utrata apetytu lub zmiana nawyków żywieniowych,
 • bóle głowy,
 • moczenie się,
 • koszmary senne,
 • problemy ze snem,
 • widoczne podenerwowanie dziecka,
 • smutek, lęki, złość, płacz,
 • kurczowe trzymanie się rodziców,
 • agresja i upór w zachowaniu,
 • niechęć do pójścia do przedszkola.(1)

 

Biegunka i ból brzucha ze stresu a zespół drażliwego jelita

Stres i biegunka lubią chodzić ze sobą w parze, jeżeli jednak dolegliwości jelitowe zdarzają się Twojemu dziecku często, a ich przyczyna jest nieuchwytna, maluch może mieć zespół drażliwego jelita. Powód wystąpienia choroby nie zawsze jest jasny. Wśród potencjalnych przyczyn specjaliści wymieniają: czynniki genetyczne, zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim , zaburzenia perystaltyki jelit, zaburzenia przekazywania bodźców do jelit, problemy natury psychicznej (lęki, depresja, silny stres).

Biegunka, ból brzucha, stres – jak pomóc dziecku? Gdy dziecko ma bóle, biegunkę czy mdłości ze stresu, warto sięgnąć po wszelkie możliwe środki, które pomogą mu odzyskać równowagę emocjonalną i dobre samopoczucie. Wsparcie rodziców lub opiekunów w stresujących chwilach jest kluczowe. Dziecko potrzebuje rozmowy i cierpliwości. Ważne jest zidentyfikowanie i zrozumienie czynników, które wywołują w dziecku stres. Jeśli ich wyeliminowanie nie jest możliwe, wówczas dziecko musi się nauczyć, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami.(3)

Biegunka i ból brzucha wywołane stresem, pojawiające się okazjonalnie, nie wymagają specjalistycznego leczenia (jeśli lekarz wykluczył problemy zdrowotne). W takim przypadku pomocne mogą być produkty dla dzieci dostępne w aptekach, które skracają czas trwania biegunki i przynoszą ulgę w dolegliwościach (np. produkty zawierające taninian żelatyny, takie jak Tasectan).

Kiedy biegunka, ból żołądka z nerwów i inne objawy problemów emocjonalnych dziecka wymagają konsultacji ze specjalistą? Porozmawiaj z terapeutą, jeśli dziecko zdradza symptomy przewlekłego stresu, jest coraz bardziej wycofane, smutne, ma problemy w przedszkolu i nie potrafi nawiązać dobrych relacji z rówieśnikami, nie jest w stanie kontrolować zachowania i ma skłonność do agresji. Wówczas wskazana może być terapia.(1)  

 

 1. Stress in childhood. https://medlineplus.gov/ency/article/002059.htm Data dostępu: 23.07.2018
 2. Irritable Bowel Syndrome (IBS) in Children. https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/irritable-bowel-syndrome-ibs-children Data dostępu: 23.07.2018
 3. Cherry R. Understanding the Link between Stress and Stomach Aches in Children. https://www.rchsd.org/health-safety/growing-up-columns/understanding-the-link-between-stress-and-stomach-aches-in-children/ Data dostępu: 23.07.2018