Dieta przy biegunce u dzieci

Dieta przy biegunce u dzieci

Co podawać dziecku przy biegunce? Jeżeli Twoje dziecko ma problemy jelitowe, odpowiednio skomponowany jadłospis może pomóc mu w uporaniu się z dolegliwościami. Sprawdź, jakie produkty są zalecane na czas rozwolnienia.

Dieta przy biegunce – nawadnianie to podstawa

Częste oddawanie luźnych stolców wiąże się ze sporą utratą płynów z organizmu, a odwodnienie znajduje się na szczycie listy zagrożeń związanych z biegunką. Dlatego specjaliści zalecają podawanie dziecku doustnych płynów nawadniających (DPN) – optymalna dawka to 50-100 ml dla dziecka poniżej 2 lat i 100-200 ml dla kilkulatka. Płyn podaje się po oddaniu każdego luźnego stolca.(1) Oprócz tego mały organizm można nawadniać innymi płynami: wodą, słabą herbatą, kompotem jabłkowym, zupami. Jakich napojów nie podawać dziecku? Z diety warto wykluczyć te, które zawierają sporo cukrów i słodzików. Gotowe soki i napoje (szczególnie gazowane) to najgorszy wybór na czas zaburzeń jelitowych, gdyż mogą jedynie nasilać problemy.(2)

 

Biegunka – dieta dla dziecka z rozwolnieniem

Biegunka – co jeść? W tej kwestii wątpliwości mają nawet dorośli, którzy borykają się z rozwolnieniem. Kiedy zaś mają za zadanie ułożyć menu dla dziecka, mnożą się pytania: czy maluch powinien jeść tak dużo jak dotychczas, czy lepiej będzie przeprowadzić mu krótką głodówkę? Czy jabłka albo banany na biegunkę to faktycznie najbezpieczniejsze produkty? Otóż bardzo często spotykaną odpowiedzią na pytanie: „co jeść przy biegunce?” jest: produkty bogate w pektyny. Są to składniki roślinne, stanowiące frakcję błonnika rozpuszczalnego w wodzie.

Pektyny są w stanie wiązać wodę (przez co poprawia się konsystencja stolca), pochłaniać toksyny i osłaniać błonę śluzową jelit. Ponadto spowalniają perystaltykę, przez co działają hamująco na biegunkę. Produkty dostarczające pektyn zawierają też sporo potasu, ważnego składnika mineralnego, który należy uzupełniać w czasie rozwolnienia. Jak więc uzupełnić dietę dziecka w pektyny? Dobrym sposobem jest podanie mu zupy z dyni lub marchewki, czyli tzw. marchwianki (najlepiej przyprawionej solą) albo musu jabłkowego. Sporo pektyn i potasu kryją w sobie również banany, które będą odpowiednią przekąską dla chorującego dziecka. Dieta na czas biegunki u dziecka może też zawierać kleik ryżowy – jest łatwostrawny i pomaga uzupełnić płyny.(3,4)

Standardowa dieta lekkostrawna dla dzieci też jest dobrym rozwiązaniem na czas biegunki. Malucha nie powinno się głodzić, bo podczas choroby bardzo potrzebuje energii i składników odżywczych, które pomogą mu wrócić do pełni sił.(2)

Dieta przy rozwolnieniu – kilka dodatkowych uwag

Wiesz już, że optymalna dieta w biegunce nie uwzględnia komercyjnych, słodzonych napojów. Co jeszcze znajduje się na czarnej liście? Postaraj się nie karmić dziecka słodyczami i produktami zawierającymi słodziki. Maluch nie powinien też jeść pokarmów tłustych, surowych warzyw i takich owoców jak ananasy, cytrusy, winogrona, figi, wiśnie, które mogą tylko pogorszyć jego problemy. (5) Znaczenie ma ponadto wielkość posiłków. Dziecko nie powinno się objadać, lepiej serwować mu małe, za to częstsze posiłki, które nie będą obciążały jego układu pokarmowego.  

 

Biegunka i gorączka u dziecka (wysoka temperatura często towarzyszy biegunce infekcyjnej) to dla niego ciężki czas, jednak odpowiednia dieta i nawadnianie organizmu pomogą mu szybciej wrócić do zdrowia. Jeśli maluch ma biegunkę przewlekłą, która trwa powyżej 14 dni, wówczas rodzaj diety zależy od przyczyny – być może trzeba będzie wykluczyć z jego diety pewne produkty, których nie toleruje. Wszystko zależy jednak od diagnozy.  

 

W łagodzeniu objawów dziecięcej biegunki i skróceniu częstotliwości oraz czasu jej trwania pomagają również dostępne w aptekach specjalistyczne produkty dostosowane do podania dzieciom, takie jak Tasectan. Jeżeli masz wątpliwości, po który produkt sięgnąć, skonsultuj się z pediatrą lub farmaceutą. Konsultacja medyczna zalecana jest także w przypadku biegunki u dzieci poniżej 3. roku życia, szczególnie przy współistnieniu innych objawów.”

 

  1. Gieruszczak-Białek D. Jak się leczy biegunkę u niemowląt i małych dzieci? https://pediatria.mp.pl/lista/102811,jak-sie-leczy-biegunke-u-niemowlat-i-malych-dzieci Data dostępu: 21.07.2018
  2. Szajewska H. Biegunka ostra. https://pediatria.mp.pl/choroby/ukladpokarmowy/61309,biegunka-ostra Data dostępu: 21.07.2018
  3. Ciborowska H., Rudnica A. Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014, s. 532
  4. Dieta w biegunce ostrej. http://www.szpitaljp2.krakow.pl/fileadmin/user_upload/%C5%BBywienie%20dzieci%20-Dieta%20w%20biegunce%20ostrej.pdf Data dostępu: 21.07.2018
  5. Olsen N. What to Eat When You Have Diarrhea. https://www.healthline.com/health/what-to-eat-when-you-have-diarrhea Data dostępu: 21.07.2018