Leczenie biegunki

Leczenie biegunki

Biegunkę wywołują bakterie, wirusy, reakcje alergiczne, a także stres. W zależności od źródła zakażenia, objawy choroby i jej przebieg są nieco inne. Niezależnie jednak od rodzaju biegunki, podobne są podstawy jej leczenia. Najważniejsze jest aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, dbając o odpowiednie nawodnienie już w momencie pojawienia się pierwszych symptomów choroby.

Odpowiednie nawodnienie

 

Aby nie dopuścić do niekorzystnych efektów biegunki, podstawą jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Częste wypróżnianie powoduje zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej naszego organizmu, w związku z czym może skutkować odwodnieniem, co jest szczególnie niebezpieczne zwłaszcza w przypadku dzieci i osób starszych. Od początku pojawienia się dolegliwości należy dbać o nawodnienie, przyjmując doustne płyny elektrolitowe lub pijąc wodę mineralną, herbatę lub napoje ziołowe.

 

Ścisła dieta

 

Gdy dopada nas biegunka tracimy nie tylko dobre samopoczucie, ale możemy też stracić apetyt. Nie powinniśmy jednak zupełnie rezygnować z jedzenia, gdyż odpowiednia dieta może nam pomóc w szybszym uporaniu się z chorobą. Przede wszystkim musi być lekkostrawna i bogata w błonnik, który wiąże wodę, zagęszczając treść pokarmową. Wskazane są niektóre owoce i warzywa korzeniowe (np. jagody, banany, marchew i ziemniaki), a także ryż, chleb i sucharki. Niewskazane są natomiast warzywa kapustne, rośliny strączkowe, a także owoce cytrusowe, tłuste mięsa i wędliny, ostre przyprawy i cukier. W czasie kuracji warto jeść często, małymi porcjami. Dodatkowo pić duże ilości wody, mocną herbatę oraz napary z ziół (m.in. rumianku, czystka, piołunu czy korzenia lukrecji).

Natychmiastowa ulga

 

Biegunce towarzyszą wodniste stolce, nudności, wymioty oraz bóle brzucha, a czasami także gorączka. Ponieważ epicentrum choroby mieści się w naszym układzie pokarmowym, zastosowanie dostępnych środków przeciwbiegunkowych może przynieść ulgę. Przykładem preparatu łagodzącego objawy biegunki u dorosłych i dzieci nawet poniżej 3. roku życia jest Tasectan – wyrób medyczny, który szybko łagodzi objawy takie jak: uczucie napięcia brzucha i częste wypróżnianie. Pomaga w tym unikalna formuła NEO. Zawarte w preparacie substancje normalizują fizjologiczne funkcje ścian jelita, eliminują patogeny, przez co łagodzą objawy biegunki o różnej etiologii, a także ochraniają błonę śluzową jelita zmniejszając częstotliwość i czas trwania biegunki.