Biegunka jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości u osób w różnym wieku. Choć z reguły ustępuje samoistnie, zwiększona utrata płynów grozi odwodnieniem, które w skrajnych przypadkach jest niebezpieczne dla życia. Jakie są przyczyny biegunki u dzieci? Oto kilka występujących najczęściej.
Rozwolnienie – przyczyny infekcyjne
Jeśli Twoje dziecko ma obfitą, wodnistą biegunkę, prawdopodobnie przyczyną jest wirus. To właśnie infekcje wirusowe znajdują się na szczycie listy przyczyn biegunek. Zakażeniu może towarzyszyć gorączka lub/i wymioty, nudności, bóle brzucha i głowy. Za większość przypadków infekcji odpowiadają rotawirusy, które bardzo łatwo przenoszą się drogą pokarmową, poprzez bezpośredni kontakt, użytkowanie tych samych przedmiotów co osoba zakażona lub dotykanie tych samych powierzchni.(1,2)
Dużo rzadziej rozwolnienie u dziecka wynika z zakażenia bakteryjnego, np. Salmonellą. O ile biegunki wirusowe atakują szczególnie zimą, zagrożenie związane z bakteriami wzrasta letnią porą roku. Przebieg zakażenia zależy od jego rodzaju, ale w przypadku biegunek bakteryjnych stolce są z reguły bardziej skąpe, papkowate, mogą w nich wystąpić także domieszki krwi, śluzu albo ropy. W przypadku wystąpienia tych objawów należy zgłosić się do lekarza. (3)
Sporadycznie za ostrą biegunkę odpowiadają pierwotniaki lub pasożyty jelitowe.(1)
Biegunka a leki
Zaburzenia ze strony układu pokarmowego mogą być rezultatem przyjmowania leków, głównie antybiotyków. To dosyć częsta przyczyna rozwolnienia, gdyż antybiotyki, poza tym, że zwalczają bakterie powodujące chorobę, mogą wyjaławiać organizm poprzez niszczenie dobroczynnych bakterii, które stanowią barierę ochronną wobec zakażeń. Dlatego na czas antybiotykoterapii zalecane jest przyjmowanie probiotyków, które pomagają zapobiegać uszkodzeniu naturalnej flory jelitowej.(4) Ponadto warto pamiętać, że antybiotyki należy stosować tylko w razie konieczności i pod nadzorem lekarza, gdyż z wieloma infekcjami organizm jest w stanie poradzić sobie sam.
Pozostałe powody biegunki
Przyczyny biegunek mogą być bardzo zróżnicowane, a oprócz wymienionych powyżej, za dolegliwości dziecka mogą odpowiadać:
Zagadnieniem, o którym warto wspomnieć, jest „biegunka a stres”. Napięcie nerwowe dotyka także dzieci, które reagują złym samopoczuciem – mogą im doskwierać bóle brzucha i biegunki. Warto wówczas zidentyfikować czynnik stresujący i pomóc dziecku w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.(5) Co robić, kiedy u dziecka pojawi się biegunka? Mały organizm, który po raz pierwszy styka się z chorobotwórczymi bakteriami i wirusami, jest bardzo podatny na zakażenia. Na szczęście większość z nich mija samoistnie, bez stosowania leków. Aby wspomóc dziecko z walce z infekcją, trzeba je właściwie nawadniać i uzupełniać utracone elektrolity.(1) Najlepiej sprawdzają się doustne płyny nawadniające, które można kupić w aptece.nPrzykładem środka, który może być podawany najmłodszym, w tym dzieciom poniżej 3. roku życia, jest Tasectan w postaci proszku, który skraca częstotliwość i czas trwania biegunki oraz łagodzi jej objawy.
Ciężka, krwista lub utrzymująca się biegunka zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Pomoc medyczna jest potrzebna także w przypadku objawów odwodnienia, którymi są: wzmożone pragnienie, suchy język, zapadnięte oczy, skąpe oddawanie moczu, senność, apatia.(1,4) Czasami dziecko z biegunką musi być hospitalizowane (jeśli ma objawy odwodnienia), ale dzięki opiece specjalistów będzie mogło szybciej wrócić do pełni sił.
Biegunka jest najczęściej wynikiem zakażenia przewodu pokarmowego, ale przyczyny mogą być też inne.
dowiedz się więcejPodstawowe objawy biegunki są podobne, choć zależnie od przyczyny może ona mieć różny przebieg.
dowiedz się więcejPodstawą leczenia biegunki niezależnie od jej przyczyny jest przeciwdziałanie odwodnieniu organizmu.
dowiedz się więcej