Objawy biegunki

Objawy biegunki

Biegunka, niezależnie od przyczyny, we wszystkich przypadkach ma podobny przebieg. Jej głównymi objawami są silne, kurczowe bóle brzucha oraz oddawanie rzadkich, wodnistych stolców. Często występującymi symptomami są również nudności, wymioty, gorączka, dreszcze i ogólne złe samopoczucie.

Podstawowym objawem biegunki są zmiany wyglądu lub częstości oddawania stolca. Wygląd stolca może wskazywać na rodzaj biegunki i sposób zakażenia. Jeśli zaobserwujemy zmiany w sposobie wypróżniania, powinniśmy już na początku trwania dolegliwości zadbać o uzupełnienie płynów w organizmie, najlepiej przez zastosowanie środków nawadniających zawierających odpowiednie ilości soli mineralnych i cukru oraz przyjąć produkty łagodzące objawy biegunki (np.Tasectan), a następnie skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę pojawienia się biegunki.

Objawy u dorosłych

 

W przypadku nieleczonej biegunki do objawów podstawowych mogą dołączyć objawy odwodnienia, a więc nadmierne pragnienie, wysuszone usta oraz niewielka ilość lub brak oddawanego moczu, albo oddawanie moczu o ciemnej barwie. Nie można również bagatelizować widocznego osłabienia, a także zawrotów głowy oraz silnego bólu brzucha i odbytu. W przypadkach występowania krwi w kale (stolce o bardzo ciemnym zabarwieniu) i gorączki powyżej 38C należy zgłosić się do lekarza.

Objawy u dzieci

 

U niemowląt i dzieci nieleczona biegunka może bardzo szybko stanowić zagrożenie życia, dlatego należy być wyjątkowo wyczulonym na zmiany w oddawaniu stolca i towarzyszące temu objawy. Wyraźnym objawem odwodnienia jest sucha pieluszka, świadcząca o nieoddawaniu moczu. Zaniepokoić nas mogą również suche śluzówki, skóra, wargi, język pokryty nalotem, zapadnięte gałki oczne lub płacz bez łez. Dziecko ma także wyraźnie wzmożone pragnienie i pije łapczywie. Przyspieszona jest czynność serca. Jeśli pojawi się gorączka powyżej 39C, nadmierna senność, apatia, niechęć do zabawy i drażliwość należy udać się do lekarza. Wyjątkowo niepokojącym objawem jest krew w stolcu lub stolce o bardzo ciemnym zabarwieniu.