Ostra biegunka u dziecka

Ostra biegunka u dziecka

Biegunka ostra u dzieci jest najczęściej występującym zaburzeniem gastroenterologicznym oraz głównym czynnikiem ryzyka odwodnienia. Najczęściej dotyczy dzieci do ukończenia 5. roku życia.(1) Jakie są jej przyczyny? Jak uchronić dziecko przed groźnymi powikłaniami?

Ostra biegunka – objawy

Przyczyną biegunki ostrej są zazwyczaj zakażenia wirusowe lub (rzadziej) bakteryjne. U niektórych dzieci za wystąpienie rozwolnienia odpowiedzialne są enterotoksyny lub pasożyty. W zależności od czynnika, który spowodował biegunkę, specyficzne objawy mogą się od siebie różnić, ale mają kilka cech wspólnych. Ostre biegunki charakteryzują się znacznie częstszym niż zazwyczaj oddawaniem stolców, które są wodniste, płynne lub półpłynne. Czasami w kale dziecka obecne są domieszki krwi, śluzu albo ropy. Z reguły wodnista, silna biegunka to skutek zakażenia wirusowego (głównie rotawirusami). Tego rodzaju biegunki występują najczęściej, a towarzyszyć mogą im wymioty i/lub gorączka. Kiedy przyczyną rozwolnienia jest infekcja bakteryjna, wówczas kał ma papkowatą konsystencję, jest mniej obfity, za to częściej znajdują się w nim patologiczne domieszki. Bakterie wywołujące biegunkę to m.in. Salmonella, Shigella, E.Coli, Yersinia. (2,3) Leczenie biegunki bakteryjnej wymaga konsultacji lekarskiej.

 

Co na ostrą biegunkę u dziecka?

Codzienna biegunka, nawet jeśli utrzymuje się jedynie kilka dni, nie tylko negatywnie wpływa na samopoczucie i komfort malca, ale może powodować komplikacje. Wraz ze stolcem dziecko traci bowiem dużo wody i elektrolitów, pojawia się także problem zaburzonego przyswajania składników odżywczych. Choć większość biegunek mija samoistnie, bez zastosowania specjalistycznego leczenia, dziecko potrzebuje szczególnej opieki oraz monitorowania jego stanu. Co jesteś w stanie zrobić, aby mu pomóc?

 

1. W każdej aptece możesz zakupić doustny płyn nawadniający, który podaje się dziecku cierpiącemu z powodu biegunki. Tego rodzaju płyny mają specjalny skład, który zapewnia odpowiednie stężenie glukozy i sodu, dzięki czemu woda lepiej wchłania się w organizmie. Oprócz tego podawaj dziecku wodę, herbatki, zupy.(2)

 

2. Nie podawaj dziecku produktów, które mogą nasilać biegunkę.

Szczególnie niebezpieczne są cukry oraz sztuczne substancje słodzące, których sporo znajduje się w komercyjnych napojach, jak wody smakowe, soki, nektary, napoje gazowane.(2)

 

3. Nie zaprzestawaj karmienia.

Chociaż może się wydawać, że ostre rozwolnienie u dziecka najłatwiej skrócić poprzez częściową głodówkę, specjaliści nie rekomendują takiego sposobu. Zalecane jest, żeby dziecko karmić jak dotychczas i dostarczać mu koniecznej energii, składników odżywczych oraz zapobiegać nadmiernemu osłabieniu.(4)

4. Sięgnij po bezpieczny środek przeciwbiegunkowy.

Choć najważniejszym celem postępowania na czas biegunki jest przeciwdziałanie odwodnieniu, a środki przeciwbiegunkowe nie zawsze są zalecane, możesz skorzystać z tej możliwości, jeżeli podasz dziecku bezpieczny produkt. Musi być dostosowany do jego wieku, ważne jest także przestrzeganie zaleceń dotyczących dawki. Środki dla dzieci powinny mieć wygodną formę proszku, który możesz rozpuścić w wodzie lub dodać do jedzenia. Dobrym przykładem jest Tasectan, który może być stosowany nawet u dzieci poniżej 3. roku życia

 

Znasz już przyczyny nagłej biegunki i wiesz, jak postępować, jeśli przytrafi się Twojemu dziecku. Jeśli objawy są bardzo intensywne, dziecko gorączkuje lub ma patologiczne domieszki w stolcu, wówczas udaj się z nim do lekarza. Obserwuj też, czy maluch zdradza objawy odwodnienia: zapadnięte gałki oczne, suchy język, płacz bez obecności łez, skąpomocz – to następstwa nadmiernej utraty płynów, które wymagają leczenia szpitalnego.(4)   Ostre biegunki – jakie powikłania mogą powodować? Oprócz odwodnienia, do możliwych komplikacji należy przewlekła biegunka, która jednak występuje u niewielkiej liczby dzieci. Przebyta infekcja może ponadto zapoczątkować zespół jelita drażliwego. Niektóre maluchy zdradzają objawy nietolerancji laktozy, która też przyczynia się do chronicznej biegunki, wzdęć i bólów brzucha.(4)  

 

  1. Radlovic N. i wsp. Acute Diarrhea in Children. Srp Arh Celok Lek. 2015;143(11-12):755-62
  2. Szajewska H.Biegunka ostra. https://pediatria.mp.pl/choroby/ukladpokarmowy/61309,biegunka-ostra Data dostępu: 24.07.2018
  3. Kuchar E. Biegunka bakteryjna. https://choroby-zakazne.mp.pl/choroby/zakazenia-bakteryjne/165078,biegunka-bakteryjna Data dostępu: 24.07.2018
  4. Tidy C.Acute Diarrhoea in Children.https://patient.info/health/acute-diarrhoea-in-children Data dostępu: 24.07.2018