Przewlekła biegunka u dzieci

Przewlekła biegunka u dzieci

Biegunka przewlekła u dziecka jest poważnym objawem, którego nie można bagatelizować ze względu na ryzyko powikłań. Przeczytaj kilka słów na temat schorzeń, które mogą wywołać u dziecka przewlekłe rozwolnienie. Każde z nich wymaga specjalistycznej terapii.

Ile trwa „przewlekłe” rozwolnienie?

W piśmiennictwie możemy spotkać się z kryteriami, które rozróżniają biegunkę ostrą od przewlekłej. Niektóre źródła podają, że aby mówić o chronicznej postaci biegunki, objawy muszą utrzymywać się przez 14 dni, a inne, że rozwolnienie trwające do 10 dni to biegunka ostra, powyżej 10 dni to biegunka „przewlekająca się”, zaś trwające 3 tygodnie to rozwolnienie przewlekłe lub oporne na leczenie. Czasami zaś możemy spotkać się z opinią, że przewlekła biegunka trwa co najmniej 4 tygodnie.(1,2) Jeśli masz małe dziecko i martwi Cię przeciągająca się u niego biegunka, nie zwlekaj zbyt długo z pójściem do lekarza – tym bardziej, jeśli w stolcu obecny jest tłuszcz, śluz czy krew. Wówczas udaj się do pediatry jak najszybciej.

 

Długotrwała biegunka – przyczyny

Przewlekła biegunka u dziecka może mieć cały szereg potencjalnych przyczyn, a na ich liście znajdują się:

  • W większości przypadków zakażenia wirusami, bakteriami czy pasożytami powodują ostrą, krótkotrwałą biegunkę. Jednak czasami infekcja nie jest prosta do wyleczenia lub skutkuje zaburzeniami tolerancji niektórych produktów, np. mleka i nabiału. To zaś może wywołać długotrwałą biegunkę u dziecka. Inną możliwą przyczyną przewlekłej biegunki jest zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim.
  • Przewlekłe choroby układu pokarmowego, np. zespół jelita drażliwego.
  • Alergie i nietolerancje pokarmowe. Przewlekłe rozwolnienie u dzieci może być spowodowane alergią, np. na krowie mleko lub soję. Wówczas dziecko po spożyciu pokarmu, na który jest uczulone, może wymiotować, mieć biegunkę, a w dłuższej perspektywie tracić na masie ciała. U niektórych alergie dają łagodne objawy, u innych są bardzo ciężkie i w skrajnych sytuacjach zagrażają życiu. Czasami u maluchów występuje natomiast nietolerancja pokarmowa niezwiązana z alergią. Może dotyczyć np. laktozy lub fruktozy.
  • Celiakia (choroba trzewna) – w tym przypadku chroniczna biegunka u dziecka jest spowodowania nietolerancją glutenu. Oprócz niej objawami choroby są: wymioty, oddawanie cuchnących, tłustych stolców o jasnej barwie, bóle brzucha, zaparcia. Tych sygnałów nie można ignorować, gdyż powikłaniem celiakii są zaburzenia przyswajania składników odżywczych, których skutkiem jest spowolnienie wzrostu, anemia, zaburzenia nastroju i zachowania.
  • Choroby zapalne jelit, jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna.(2,3)

Przewlekła biegunka – leczenie

Każda domowa apteczka powinna być wyposażona w dobry środek przeciwbiegunkowy. Dzieciom należy podawać tylko te dostosowane do ich wieku.Bezpiecznym środkiem skracającym czas trwania biegunki, który może być stosowany nawet u dzieci poniżej 3. roku życia, jest Tasectan w postaci proszku. Oprócz tego dziecko należy nawadniać, aby nie dopuścić do nadmiernej utraty płynów. Jeśli częste oddawanie luźnych stolców ma postać chroniczną, konieczna jest specjalistyczna diagnostyka.  

 

Przewlekłe biegunki w każdym przypadku wymagają terapii, która jest uzależniona od czynnika wywołującego problemy jelitowe. Filarem leczenia zawsze jest dieta eliminująca produkty, które zaostrzają dolegliwości. Jeśli w grę wchodzi infekcja bakteryjna, wówczas lekarz może zaordynować antybiotyk. W leczeniu długotrwałej biegunki zastosowanie mają także probiotyki, czyli żywe organizmy wykazujące pozytywny wpływ na zdrowie gospodarza. Biegunka przewlekła u dzieci czasami ma podłoże nerwowe. Stres jest często wymieniany jako czynnik ryzyka zespołu jelita drażliwego. W tych przypadkach skutecznym uzupełnieniem leczenia jest psychoterapia.(1,2)    

 

  1. Krajewska J. Postępowanie w biegunkach. Lek w Polsce 2015, 25 (284): 6-12
  2. Chronic Diarrhea in Children. National Digestive Diseases Information Clearinghouse 2014, NIH Publication n 14–7714, 1-11
  3. Celiac Disease Symptoms. https://celiac.org/celiac-disease/understanding-celiac-disease-2/celiacdiseasesymptoms/ Data dostępu: 24.07.2018