Biegunka to objaw polegający na częstym oddawaniu luźnego stolca, który może być półpłynny lub wodnisty. W większości przypadków biegunka jest krótkotrwała, jednak u niektórych osób trwa tygodniami, powodując dyskomfort w życiu codziennym, a czasami inne dolegliwości – bóle i skurcze brzucha, złe samopoczucie, spadek masy ciała.(1,2) Czym jest spowodowana przewlekła biegunka? Czy może świadczyć o ciężkiej chorobie?
Częste biegunki – możliwe przyczyny
Biegunka przewlekła na pewno nie powinna być ignorowana. Czasami wywołują ją nietolerancje pokarmowe, czasami ciężkie choroby, a bagatelizowanie problemu może prowadzić do powikłań, z odwodnieniem i niedoborami składników odżywczych na czele.(1)
Na liście możliwych przyczyn długotrwałej biegunki znajdują się między innymi:
Częste rozwolnienie może być spowodowane złą tolerancją niektórych pokarmów, jak produkty mleczne albo gluten.(1) Rzadziej wymienianym, lecz nie mniej istotnym czynnikiem, który sprzyja zaburzeniom jelitowym, jest silny, przewlekły stres. Mówi się o nim szczególnie w kontekście zespołu jelita drażliwego, gdyż z jednej strony chorobę mogą wywołać czynniki psychospołeczne, stany depresyjne i lękowe, a z drugiej życiowe stresy w wielu przypadkach nasilają objawy związane z drażliwym jelitem.(3,4)
Przewlekła biegunka – jak leczyć problemy jelitowe?
Jeśli niepokoi Cię ciągła biegunka, koniecznie zgłoś się do lekarza. Specjalista powinien wiedzieć, w jakich sytuacjach zaostrzają się problemy (po zjedzeniu określonych pokarmów, w chwilach stresu), czy biegunce towarzyszą inne dolegliwości (wymioty, mdłości, wzdęcia, bóle brzucha), jak wygląda stolec (czy biegunka jest płynna, półpłynna, wodnista, czy występuje biegunka ze śluzem, krwią), kiedy pojawiły się problemy. Jeśli przekażesz lekarzowi jak najwięcej szczegółów, łatwiej będzie mu ustalić przyczyny długotrwałej biegunki.
Uporczywe problemy jelitowe wymagają leczenia, które zależy od czynnika, który je wywołuje. Dopiero opanowanie schorzenia powodującego przewlekłe rozwolnienie umożliwi wyregulowanie rytmu wypróżnień. Oprócz tego ważna jest dieta i obserwacja, które produkty wywołują przykre objawy. Nawracająca biegunka może wymagać pewnych zmian w nawykach żywieniowych. Jeśli borykasz się z tym problemem, postaraj się:
Czasami przewlekła biegunka u dorosłych jest skutkiem ubocznym przyjmowania leków, dlatego warto porozmawiać o tym z lekarzem i zapytać o możliwość zmiany leku na inny, który nie wywołuje tego typu objawów.
Jak zapobiec biegunce?
Jeżeli rozpoczniesz leczenie schorzenia, które powoduje u Ciebie problemy jelitowe, z czasem z pewnością odczujesz poprawę. Nadwrażliwość na określone pokarmy wymaga ich wyeliminowania lub znacznego ograniczenia, aby objawy nie pojawiały się w przyszłości. Zredukowanie ryzyka zakażeń, które przyczyniają się do biegunek, jest możliwe dzięki zachowaniu wysokich standardów higieny: częste mycie rąk i oczyszczanie produktów żywnościowych (warzywa, owoce, mięso) pomaga usunąć potencjalnie szkodliwe drobnoustroje.(2) Domową apteczkę warto natomiast zaopatrzyć w produkt o działaniu przeciwbiegunkowym, który pomaga przywrócić fizjologiczne funkcje ściany jelita, taki jak Tasectan.
Choć ciągłe biegunki bywają trudne do opanowania, podjęcie leczenia i przestrzeganie zasad profilaktyki powinny przynieść pozytywne efekty.
Biegunka jest najczęściej wynikiem zakażenia przewodu pokarmowego, ale przyczyny mogą być też inne.
dowiedz się więcejPodstawowe objawy biegunki są podobne, choć zależnie od przyczyny może ona mieć różny przebieg.
dowiedz się więcejPodstawą leczenia biegunki niezależnie od jej przyczyny jest przeciwdziałanie odwodnieniu organizmu.
dowiedz się więcej