Rodzaje biegunki

Rodzaje biegunki

Nie każda biegunka przebiega tak samo. Czasami rozwolnienie jest intensywne, ale krótkotrwałe, czasami ma przewlekły charakter i utrzymuje się tygodniami. Zróżnicowane są także przyczyny wystąpienia problemów żołądkowo-jelitowych, a sam stolec może być płynny, półpłynny, wodnisty, z domieszką śluzu, ropy lub krwi. Leczenie biegunki zależy więc od jej rodzaju i czynnika, który ją wywołał. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Biegunka ostra i przewlekła

Bardzo często spotykany jest podział na biegunkę ostrą i przewlekłą. Pierwszy rodzaj trwa krótko – maksymalnie do trzech tygodni i z reguły nie powoduje komplikacji zdrowotnych (jeżeli chory dba o odpowiednie nawadnianie organizmu). Biegunka przewlekła utrzymuje się co najmniej przez trzy tygodnie, u niektórych osób trwa miesiącami lub nawet dłużej, a gdy nie jest leczona przyczyna problemu, jej następstwem są poważne niedobory składników odżywczych.(1)

Przyczyny biegunki ostrej

Najczęstszą przyczyną ostrych biegunek są zakażenia jelitowe, za które w większości przypadków odpowiadają wirusy. Rzadziej występującą jest biegunka bakteryjna, na przykład zakażenie Salmonellą. Czasami problemy jelitowe pojawiają się na skutek działania enterotoksyn produkowanych przez bakterie, jeszcze rzadziej za biegunkę odpowiedzialne są pasożyty.(1)

Biegunka wirusowa, która często określana jest jako grypa żołądkowa, jelitowa lub po prostu jelitówka, to rodzaj zakażenia, podczas którego występują: wodnista biegunka, skurcze jelit, nudności, a nawet wymioty. Czasami choremu doskwierają biegunka i gorączka. Objawy utrzymują się przeważnie dzień lub dwa, choć w poważniejszych przypadkach mogą trwać dłużej. Głównym zagrożeniem z nią związanym jest odwodnienie i utrata ważnych elektrolitów, które należy uzupełniać wraz z płynami i pożywieniem.(2)

 

Biegunka a leki i produkty żywnościowe

Oprócz zakażeń jelitowych do przyczyn biegunki ostrej należy przyjmowanie antybiotyków lub innych leków, w tym środków przeczyszczających, hormonów tarczycy, leków moczopędnych, rozkurczających oskrzela, stosowanych w leczeniu cukrzycy albo otyłości. Biegunka ostra czasami pojawia się po spożyciu niektórych pokarmów (np. mleka i jego przetworów) lub po spożyciu dużej ilości słodzików, takich jak fruktoza czy sorbitol. Kluczem do rozpoznania przyczyny rozwolnienia jest więc obserwacja, w jakiej sytuacji pojawiają się problemy jelitowe.

Jeżeli powodują je określone artykuły spożywcze, warto zgłosić się do lekarza i dietetyka, gdyż w grę może wchodzić nietolerancja pokarmowa i jedynym sposobem na uporanie się z nią jest eliminacja produktów, które powodują zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Podczas terapii antybiotykowej zawsze należy pamiętać o probiotyku, który pomaga chronić naturalną mikroflorę jelit, przez co redukuje ryzyko wystąpienia biegunki poantybiotykowej. Gdy problemy wystąpiły po przyjmowaniu innych leków, skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem – tym bardziej, jeśli biegunka się utrzymuje.(1,3)

Przyczyny biegunki przewlekłej

W ostrych przypadkach zazwyczaj występuje biegunka wodnista, a objawy są bardzo nasilone. Biegunka przewlekła zazwyczaj nie przebiega tak gwałtownie, może być niebezpieczna i stanowić objaw poważnych problemów zdrowotnych, dlatego należy ją skonsultować. Do możliwych przyczyn należą: choroby trzustki, celiakia, schorzenia zapalne jelit, zespół jelita drażliwego, nadczynność tarczycy i inne. Leczenie biegunki przewlekłej zależy od jej przyczyny.(1,4)

 

Biegunka – co robić?

Krótkotrwała biegunka wymaga odpowiedniego nawadniania, uzupełniania soli mineralnych oraz lekkiej diety. Aby skrócić czas jej trwania, warto sięgnąć po bezpieczny i skuteczny środek przeciwbiegunkowy, taki jak Tasectan.

Jeśli biegunka jest bardzo intensywna, towarzyszy jej gorączka, osłabienie, pojawia się kał ze śluzem, ropą lub występuje krwista biegunka oraz wymioty, wówczas należy jak najszybciej poszukać pomocy specjalistycznej. Dopiero dokładna diagnostyka pomoże dociec przyczyn rozwolnienia i wdrożyć odpowiednie leczenie.(1,2)

 

  1. Zych W. Biegunka. https://gastrologia.mp.pl/objawy/50644,biegunka Data dostępu: 18.07.2018
  2. Viral gastroenteritis (stomach flu). https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/viral-gastroenteritis/symptoms-causes/syc-20378847 Data dostępu: 18.07.2018
  3. MacGill M.What you should know about diarrhea. https://www.medicalnewstoday.com/articles/158634.php Data dostępu: 18.07.2018
  4. Lou E.K. Chronic Diarrhea. https://www.healthline.com/health/diarrhea/chronic-diarrhea Data dostępu: 18.07.2018