Wirus czy bakteria

Wirus czy bakteria

 Biegunka wirusowa występuję częściej niż bakteryjna. Wirusy bowiem bardzo łatwo przenoszą się poprzez bezpośredni kontakt, drogą pokarmową lub korzystanie z tych samych przedmiotów, jak np. klamki albo zabawki.(1,2) Jakie są różnice w przebiegu tych dwóch rodzajów zakażeń? Oto garść informacji na ten temat.

Wirus a bakteria – czym się różnią?

Ludzkie oko nie jest w stanie zobaczyć ich bez mikroskopu, a kiedy dostają się do organizmu, nie możemy ich poczuć. Swoją obecność sygnalizują dopiero wtedy, gdy wywołają objawy infekcji. Bakteria a wirus – mają ze sobą wiele wspólnego, lecz pod wieloma względami się różnią. Bakterie są jednokomórkowymi drobnoustrojami, bytującymi właściwie wszędzie. Niektóre z nich są w stanie przetrwać nawet w bardzo niekorzystnych warunkach i nie straszne są im mróz czy upały. Wirusy są zaś bardzo skomplikowanymi cząsteczkami organicznymi, które aby się rozmnażać, potrzebują żywego gospodarza – człowieka, zwierzęcia albo rośliny. Inaczej nie przetrwają zbyt długo. Z punktu widzenia medycyny rozróżnienie wirusów od bakterii jest konieczne ze względu na dobór odpowiedniego sposobu leczenia. Zakażenia bakteryjne zwalcza się antybiotykami, które nie działają na wirusy.(3)

Czasami nawet specjalistom trudno stwierdzić na podstawie objawów, czy daną infekcję wywołała bakteria czy wirus. Wówczas należy wykonać badania diagnostyczne.(3)

Biegunka wirusowa a bakteryjna

Ostrą biegunkę u dzieci najczęściej wywołują wirusy. Dlatego zakażeniu mogą towarzyszyć także gorączka i wymioty, a choroba bardzo łatwo rozprzestrzenia się wśród osób, które mają kontakt z dzieckiem. Na szczycie listy wirusów, które przyczyniają się do biegunki, znajdują się rotawirusy. Według dostępnych danych każde dziecko do 5. roku życia przechodzi minimum jedną infekcję rotawirusową. Charakterystyczna jest w tym przypadku wodnista biegunka, która trwa kilka dni i może doprowadzić do poważnego odwodnienia. Do zakażenia częściej dochodzi w okresie zimy.(1,4)

Dużo rzadsze, szczególnie w krajach rozwiniętych, są biegunki bakteryjne. Spowodować je mogą zakażenia bakteriami: E. coli, Salmonella, Campylobacter, Shigella lub innymi. Przebieg kliniczny w dużym stopniu zależy od tego, jaka bakteria zaatakowała organizm. Biegunka bakteryjna u dzieci z reguły nie jest tak obfita i wodnista jak biegunka wirusowa. Stolec natomiast częściej zawiera domieszkę krwi, śluzu lub ropy. Charakterystyczny jest też brak wymiotów. Infekcje bakteryjne częściej występują latem.(4,5)

Bakteryjna lub wirusowa biegunka u dzieci – jak przebiega leczenie?

Bez względu na to, czy u dziecka wystąpiła biegunka bakteryjna, czy wirusowa, najistotniejszą rolę w terapii odgrywa nawadnianie organizmu. W bardzo wielu przypadkach biegunka ustępuje samoistnie i nie wymaga stosowania leków.(1,4) Dziecku można podać środek przeciwbiegunkowy, jednak co ważne, musi być bezpieczny i dostosowany do jego wieku. Przykładem jest Tasectan w postaci proszku, który można stosować nawet u dzieci poniżej 3. roku życia. Po konsultacji z lekarzem warto też sięgnąć po probiotyki o udokumentowanym działaniu. Czasami konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii, a jeśli dojdzie do poważnego odwodnienia, wówczas dziecko musi być hospitalizowane.(1,4)  

 

Biegunka – sygnały alarmujące

Infekcje bakteryjne i wirusowe to trudny, złożony temat, bo nie u każdej osoby ich przebieg jest taki sam. Nie zawsze organizm jest w stanie sobie sam poradzić z zakażeniem, jeżeli jego przebieg jest ciężki. Kiedy warto jak najszybciej zapewnić maluchowi pomoc medyczną? Na pewno wtedy, gdy wystąpią objawy odwodnienia, którymi są: suchy język, płacz bez łez, wzmożone pragnienie, skąpomocz lub bezmocz, zapadnięte gałki oczne, a ponadto apatia i nadmierna senność. Pomoc specjalistyczna jest potrzebna również wtedy, gdy dziecko zdradza objawy silnego bólu, oddaje stolce z krwią, ropą, śluzem albo nawadnianie doustne nie przynosi poprawy.(1,4)    

 

  1. Szajewska H. Biegunka ostra. https://pediatria.mp.pl/choroby/ukladpokarmowy/61309,biegunka-ostra Data dostępu: 23.07.2018
  2. Conrad Stoppler M. Rotavirus Infection. https://www.medicinenet.com/rotavirus/article.htm#rotavirus_infection_facts Data dostępu: 23.07.2018
  3. Steckelberg J.M. Bacterial vs. viral infections: How do they differ? https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/infectious-diseases/expert-answers/infectious-disease/faq-20058098 Data dostępu: 23.07.2018
  4. Kuchar E. Biegunka bakteryjna. https://choroby-zakazne.mp.pl/choroby/zakazenia-bakteryjne/165078,biegunka-bakteryjna Data dostępu: 23.07.2018
  5. https://kidshealth.org/en/parents/diarrhea.html Data dostępu: 23.07.2018